Постбіотики: що це таке і навіщо вони нам потрібні?
Сьогодні наукове співтовариство отримує дедалі більше даних про важливість мікроорганізмів для кишківника та здоров'я, а красиві баночки з корисними мікроорганізмами продаються не лише в аптеках, а й у супермаркетах. Виробники рекламують їх, обіцяючи миттєві чудові результати, але часто навіть не вказують склад і не дають інструкцій із застосування.
Як розібратися в різноманітті добавок, що з себе представляють постбіотики і чим вони відрізняються від уже звичних нам про- і пребіотиків? На всі ці запитання ми відповімо зрозумілою мовою.
Що таке постбіотики?
Почнемо з основного — визначень, які допоможуть зрозуміти суть вмісту добавок і продуктів:
- ПрОбіотики — це живі бактерії, які підтримують здоров'я кишківника і всього організму, перетворюючи харчові волокна на корисні для нас сполуки.
- ПрЕбіотики — це волокна (клітковина), які слугують поживним середовищем для мікробіома кишківника (близько 100 трильйонів мікроорганізмів). Їхній склад визначає нашу поведінку, мислення, імунітет, обмін речовин, травлення і ймовірність розвитку безлічі захворювань, включно з деякими видами раку.
- Постбіотики — це біологічно активні сполуки, що виробляються кишковими мікроорганізмами під час розщеплення або ферментації пребіотиків.
Величезний відсоток одержуваної нами користі від пре- і пробіотиків пов'язаний саме з виробленням постбіотиків.
Сьогодні відомо безліч видів таких сполук:
- Коротколанцюгові жирні кислоти (КЦЖК) — джерело енергії для клітин епітелію, що вистилають шлунково-кишковий тракт, які забезпечують поживними речовинами корисні бактерії та беруть участь у виробленні слизу, що захищає стінки кишківника.
- Ліпополісахариди — одні з найпотужніших активаторів імунної системи.
- Екзополісахариди відіграють важливу роль у здатності імунної системи розпізнавати клітини і боротися з впливом токсичних сполук і наслідками прийому антибіотиків.
- Бактеріальні лізати, або фрагменти кишкових бактерій.
- Супернатанти — суміш сполук, що виробляються корисними бактеріями і дріжджами.
- Ферменти — речовини, що прискорюють хімічні реакції.
- І інші продукти обміну речовин мікроорганізмів, включно з вітамінами та амінокислотами.
Чим корисні постбіотики?
Постбіотики, отримані в результаті розщеплення харчових волокон, що продаються у вигляді добавок, справді корисні для нашого здоров'я:
Зміцнення імунітету
- Коротколанцюгова кислота бутират (масляна кислота) стимулює вироблення імунних клітин у шлунково-кишковому тракті, які контролюють активність нашого природного захисту.
- Бактеріальні супернатанти прискорюють вироблення протизапальних цитокінів, які зменшують вираженість запалення і не дають змоги імунній системі атакувати клітини або різні сполуки.
Дані досліджень на дорослих показують, що постбіотики справді можуть зміцнити імунну систему і допомогти нам боротися з інфекціями, включно із застудою. Щоденне вживання добавок, що їх містять, знижує ризик розвитку респіраторних інфекцій і стимулює вироблення антитіл, що захищають нас від небезпечних мікроорганізмів і речовин.
Полегшення проблем із травленням
- КЦЖК здатні полегшити симптоми виразкового коліту та хвороби Крона — запальних захворювань кишківника (ЗЗК), які спричиняють чимало дискомфорту їхнім власникам.
Як правило, організм людей із ЗЗК виробляє менше коротколанцюгових жирних кислот, таких як бутират, який регулює роботу імунітету і знижує тяжкість запальних процесів у травному тракті. Згідно з дослідженнями, прийом бутирату може значно полегшити симптоми хвороби Крона та виразкового коліту.
Профілактика та лікування діареї
Аналіз даних більш ніж 1700 дітей довів, що постбіотики значно:
- скорочують тривалість діареї;
- запобігають не лише порушенню дефекації, а й ще й фарингіту з ларингітом — запаленню задньої стінки глотки та слизової оболонки гортані.
Постбіотики однаково ефективні проти діареї, спричиненої антибіотиками, і кращі, ніж пробіотики, за хронічних фекальних захворювань. Вони також показують чудові результати при синдромі подразненого кишківника: значно зменшують частоту дефекації, болі та здуття живота, а також покращують якість життя.
Ефективність при алергії
- Постбіотики можуть зменшити тяжкість атопічного дерматиту — запального ураження шкіри, спричиненого атакою імунітету на власні тканини організму.
Контроль ваги
- Деякі постбіотики, такі як коротколанцюгові жирні кислоти, сприяють зниженню маси тіла завдяки пригніченню відчуття голоду.
Контроль цукру
- Дослідження показали, що бутират покращує контроль рівня цукру в крові. Ці властивості особливо важливі для людей з цукровим діабетом, чий організм не здатний транспортувати глюкозу з крові в клітини тканин для отримання енергії.
Протипухлинні властивості
- Згідно з даними експериментів на тваринах і людських клітинах, постбіотики можуть пригнічувати ріст і поширення деяких пухлинних клітин, зокрема й клітини раку товстої кишки та шлунка.
Іноді сприймаються організмом краще, ніж пробіотики
- Є й більш важлива перевага, яку не можна ігнорувати. Пробіотики, або живі бактерії, корисні для багатьох людей, але препарати і продукти, що їх містять, підходять не всім. Якщо людина погано їх переносить, найкращим варіантом можуть стати постбіотики.
Побічні ефекти постбіотиків
Такі сполуки безпечні для здорової людини. Неприємні симптоми можуть виникнути під час приймання пробіотичних добавок, що стимулюють вироблення постбіотиків. Ці симптоми включають здуття живота і дискомфорт, які зазвичай минають у міру того, як організм адаптується до змін у складі мікробіоти кишечника.
Однак людям з ослабленим імунітетом рекомендується контролювати своє харчування і не займатися експериментами, оскільки зростає ймовірність серйозних побічних ефектів. Вагітні жінки, діти, люди із захворюваннями травного тракту, серцево-судинними захворюваннями і люди, які нещодавно перенесли операцію, можуть піддаватися особливому ризику.
Як отримати постбіотики?
На відміну від пробіотиків і пребіотиків, постбіотики поки що не продаються у звичайних супермаркетах, але їх можна знайти в магазинах здорового харчування і на маркетплейсах. Вони можуть продаватися як біологічно активні добавки.
Збільшити їхнє вироблення можна і самостійно. Досить просто додати у свій раціон продукти, під час розщеплення яких організм виробляє постбіотики.
Пребіотики є в продуктах із високим вмістом клітковини, таких як цільнозернові та овочі: овес, ячмінь, насіння льону, водорості, цибуля, цибуля-порей, корінь цикорію, часник і спаржа.
Пробіотики містяться не тільки в харчових добавках, а й у йогурті з живими культурами, квашеній капусті, кефірі, кімчі, напої з чайного гриба і місо.
Як обрати найкращий постбіотик?
Як і у випадку з будь-яким іншим препаратом, «найкращого» постбіотика не існує. Просто тому, що будь-яка людина, її організм і потреби унікальні. Кожному з нас підходять і приносять користь різні продукти і добавки.